Galakoncert: Quasars Ensemble & Ilya Gringolts

Hudba•Koncerty

Galakoncert: Quasars Ensemble & Ilya Gringolts

26. 01. 2018 15:39

2. február 2018 / 19:00 hod. / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1, Bratislava

Jubilejný koncert k 10. výročiu založenia súboru

Program:
Richard Wagner
- Siegfriedova idyla, WWV 103
Michael Jarrell
- Paysages avec figures absentes - Nachlese IV /slovenská premiéra/
Arnold Schönberg
- Komorná symfónia č. 1 E - dur, op. 9

Účinkujúci:
Quasars Ensemble
Ivan Buffa
(SK), dirigent
Ilya Gringolts
(CH), husle

Už 10 rokov súbor Quasars Ensemble pravidelne sprevádza návštevníkov svojich koncertov jedinečným svetom ansámblovej hudby naprieč storočiami a rozmanitými štýlmi, plnými množstvom podmanivých diel.

Jubilejné výročie popredné medzinárodné hudobné teleso oslávi spoločne s jedným z najvýznamnejších husľových virtuózov súčasnosti – Ilyom Gringoltsom, ktorý ako sólista vystúpi v koncertantnom diele švajčiarskeho skladateľa Michaela Jarrella s názvom Paysages avec figures absentes – Nachlese IV.

Ďalšie dve diela koncertu približujú originálny koncept ansámblového média, ktorý sa začínal postupne formovať koncom 19., resp. začiatkom 20. storočia. Keď sa totiž opernému mágovi Richardovi Wagnerovi v roku 1869 narodil syn Siegfried, skladateľ sa rozhodol počas nasledujúceho roka svojej milovanej manželke Cosime – dcére Franza Liszta, pri príležitosti jej 33. narodenín venovať celkom originálny hudobný darček. Keďže ho však malo predniesť také množstvo členov zürišského orchestra Tonhalle, aké by sa zmestilo na schodisko ich vily na myse Tribschen, neďaleko Luzernu, vznikla tak v roku 1870 kompozícia pre 13 nástrojov s názvom Siegfriedova idyla, ktorá s viac než 30 ročným predstihom načrtla význam flexibilného komorného súboru, ako ho vnímame od vzniku revolučnej Schönbergovej Komornej symfónie z roku 1906 prakticky až dodnes.

Po dvojročnom účinkovaní sláčikového kvarteta MUCHA QUARTET v rezidencii Slovenského rozhlasu ho vystrieda na tejto pozícií špičkový slovenský komorný súbor QUASARS ENSEMBLE pod vedením skladateľa, klaviristu a dirigenta Ivana Buffu. V rokoch 2018-2019 pripravujú cykly koncertov, ktoré prinesú na pódia pod Pyramídou diela svetoznámych autorov, slovenskú tvorbu a vynikajúcich interpretačných hostí. Ďalšie koncerty v ich interpretácii si budete môcť vypočuť na festivale RadioHead Awards v marci tohto roku a počas ich nasledujúcej koncertnej sezóny. Tú čoskoro zverejníme aj na stránkach Rádia Devín.

http://quasarsensemble.com/sk/
https://www.facebook.com/quasars.ensemble.3
https://www.facebook.com/rezidencnysuborradiadevin/

https://www.facebook.com/radiodevin.rtvs/
https://www.instagram.com/quasars_ensemble/

https://www.instagram.com/radio_devin/

Foto: z plagátu podujatia

Živé vysielanie
??:??