Mimoriadny koncert SOSR na Bratislavských hudobných slávnostiach

Hudba•Koncerty

Mimoriadny koncert SOSR na Bratislavských hudobných slávnostiach

02. 10. 2017 10:26

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vás pozýva na svoj mimoriadny koncert v rámci 53. ročníka festivalu Bratislavské hudobné slávnosti.

Zaznejú diela nedávno zosnulého Mariána Vargu, jubilujúceho slovenského skladateľa Ladislava Burlasa a veľkolepá symfónia Franza Liszta. Ako hostia sa predstavia: huslista Milan Paľa, Andrej Šeban, Martin Valihora, Vladislav „Slnko" Šarišský a Fedor Frešo. V Dantovskej Lisztovej symfónii bude spoluúčinkovať Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu a Slovenský filharmonický zbor. Koncert vedie hlavný dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Mario Košik.

Tešíme sa na Vás v stredu 11. októbra o 19-tej hodine v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Koncert v priamom prenose odvysiela Rádio Devín.

Program konceru:
Marián Varga, Béla Fischer: Musica concertante
Ladislav Burlas: Hudba pre husle a orchester
Franz Liszt: Dantovská symfónia

Účinkujú:
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Milan Paľa – husle

Andrej Šeban, Fedor Frešo, Martin Valihora, Vladislav Šarišský
Slovenský filharmonický zbor

Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu
Mario Košik – dirigent

Skladba Musica concertante Mariána Vargu vyšla pôvodne na legendárnom CD Divergencie, ktoré bolo rozlúčkovým albumom súboru Collegium musicum. Umožní iný, trochu netradičný pohľad na ikonickú osobnosť slovenskej populárnej hudby. Jubilant, deväťdesiatnik Ladislav Burlas, má na svojom konte celý rad orchestrálnych skladieb. Hudbu pre husle a orchester napísal v roku 1974 a venoval ju huslistovi Petrovi Michalicovi. Na koncerte BHS uvedie dielo popredný slovenský husľový virtuóz Milan Paľa, ktorý sa systémovo venuje interpretácii slovenskej hudby. Koncert uzavrie majestátna Dantovská symfónia, ku ktorej sa Franz Liszt dostal až v čase, keď už mal svoje symfonické básne skomponované a zavŕšil aj prvú verziu Faustovskej symfónie. Hoci je trojčasťové dielo žánrovo označené ako symfónia, ide v ňom skôr o tri samostatné symfonické básne bez typického rozvíjania sonátovej formy.

Foto: BHS

Živé vysielanie
??:??